חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

התנהלות עם רגשות במחלות מעיים כרוניות

גוף נפש חלק א' / מאת בת שבע במברגר

בפינה הזו נרחיב מעט את היריעה על הנושא החשוב ביותר והמשמעותי ביותר במחלות כרוניות בכלל ומחלות מעיים בפרט, והוא- הקשר של הגוף והנפש.
רק הבהרה חשובה מאד בשביל ההתחלה: אנחנו מנסים להאיר פה זווית נוספת בתהליך ההשתדלות שלנו למען הריפוי. לפני הכול ואחרי הכול- כל אחד מונח במקום המדוייק לו ביותר מבחינה שמיימית ורק רופא כל בשר- מפליא לעשות. יחד עם זאת חובה עלינו לעשות השתדלות עד כמה שידנו משגת, בשביל להרגיש טוב יותר. היום נשים את הפוקוס על קודקוד נוסף שלדעתי חלק בלתי נפרד מהשתדלות זו. והתוצאות- בידיו של אב הרחמן.אז אם עד היום עשיתם הכול בשביל להגיע לרמיסיה ויכול להיות שגם הצלחתם. ואולי לא? חקרתם ובדקתם את נושא התרופות לעומק, סוגיהם השונים, ההשלכות ותופעות הלוואי. נושא התזונה שלא זנחתם מאחור, סוגי דיאטות, מיצים מומלצים, ויטמינים ותוספים. אלוורה כן או לא. קמח שקדים או קמח כוסמין, עם שמרים או בלי, מוצרי חלב- מה דינם? ועוד… ועוד…
הפעם נביא את הקודקוד השלישי במשולש ההחלמה ונכיר אותו מקרוב וכך תוכלו לדעת האם נת"תם את הכול בשביל שהגוף שלכם יבריא בס"ד כמובן!
נת"ת- משולש הריפוי המורכב משלושה קודקודים עיקריים:
נפש- רגש, נשמה, או כל שם שתרצו לתת לחלק הזה.
תרופות- שלמרות הכול, אי אפשר להזניח אותן.
תזונה- שכמובן אי אפשר להתעלם מההרכב שלה במחלת מעיים.
נרחיב מעט על הקודקוד הראשוני.
המילה "גוף" מתייחסת לסך האיברים והרקמות בגוף האדם, ואילו המילה "נפש" מתייחסת לבינה של האדם (Mind). גופו של האדם נושא עמו זיכרונות לאירועים שעבר (כמו צלקת לדוגמה), וגם הנפש נושאת עמה משקעים וטראומות מן העבר.
שנים רבות העולם היה רגיל לראות את הגוף והנפש של האדם כשתי מערכות נפרדות, שכל אחת מהן מתפקדת באופן עצמאי. ואולם, כולנו מודעים להשפעה של הנפש או של מצב הרוח כביטוי למתרחש בנפש על הגוף. למשל, הלב פועם בקצב מהיר בעת התרגשות, סערת נפש גורמת לא פעם לכאבי בטן, הפחד גורם להזעה, ועוד. הקשר הזה יכול להיות מסובך אפילו יותר, שכן מצבים כמו סטרס ממושך יכולים, לדוגמה, להעלות את הסיכון לכיב בתריסריון. ניתן לומר שאין כמעט הפרעה גופנית שאיננה קשורה בצורה זו או אחרת בגורמים שבתחום הנפש.
ואף יותר מכך, גם אם אין לאדם דווקא משקעים או טראומות מהעבר, המשליכות על מצבו הגופני כיום, אך אם הוא סובל ממחלה כרונית, חייב להיות שמשהו פנימי ושורשי יותר, מזין אותה. ולעיתים אפשר לראות אנשים שמנסים במשך שנים להגיע להפוגה, ועושים הכול מבחינה תזונתית או תרופתית ועדיין אינם רואים שיפור. שוב, כמובן שכל מצב וריפוי של כל אחד תלוי בגזירת עליון, אך עם קצת מודעות ועבודה ניתן גם לעשות השתדלות (שבלי קשר למחלה עצמה, תועיל לאדם בכל מקרה ותשפר את איכות חייו בוודאות!) גם בתחום זה.
מה הכוונה משהו פנימי ושורשי מזין אותה, אם לא משקעי עבר? לדוגמא, אופי המורכב לעיתים ממאפיינים שיוצרים סטרס. כמו פרפקציוניזם, שאיפה לשלימות, דרישות עצמיות גבוהות ממני ומהסביבה, ביקורתיות יתר (הנובעת בד"כ מרצון ושאיפה לשלימות)
או אופי מופנם יותר מהרגיל (לא בהכרח מופנם=שקט) אלא הפנמת רגשות, פחות שיתוף ברגשות פנימיים. מה שנקרא- לוקחים הכול לבטן. שומרים בפנים. וכמו שנראה, אין דברים שנעלמים בפנים. ועוד גרוע מכך, לעיתים הם פשוט מייצרים מחלה פיזית, כעין אזעקה או איתות המתריע שמקום האחסון התמלא….וצריך פשוט לרוקן חלק מהעומס.
אם נחשוב על המחלה בצורה הזו, מוזר אולי להגיד, אבל זו האמת- היא פשוט פעמון עזרה הנשלח כמסר ישירות מידי הקב"ה כדי לעזור ולתת לנו איכות חיים בהמשך הדרך. זו הזמנה להסתכלות פנימה ולבחינה מחדש של- מה קורה לי בחיים.
כרגע, חשובה המודעות ונתינת הדעת על הקודקוד הזה גם כן. בהמשך נרחיב איך השינוי קורה למעשה ואיך הרגש משפיע על הגוף הפיזי.

*המידע המופיע באתר הוא מידע כללי בלבד. אין לראות בו ייעוץ רפואי כלשהו או המלצה לטיפול, ואינו מהווה תחליף לחוות דעת מקצועית או לטיפול רופא מוסמך. באם הנך חולה, אנו ממליצים על פניה לרופא מוסמך לצורך קבלת אבחנה וייעוץ. 

מאמרים נוספים:

הצטרפו לרשימת התפוצה של עמותת עזרי מעם!

כל החדשות, כל האירועים, כל העדכונים!