חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

התנהלות עם רגשות במחלות מעיים כרוניות

גוף נפש חלק ב' / בת שבע במברגר

במדור הקודם דיברנו על כך שמעבר להשתדלות בתחום הרפואי, יש מקום חיוני ומשמעותי גם להשתדלות בתחום הרגשי, נשמתי. דיברנו על המשולש של 'נת"ת'- נפש, תזונה ותרופות שהם הקודקודים המשלימים אחד את השני להגיע בס"ד לאיזון.
היום ננסה להבין קצת יותר איך בעצם הרגש משפיע כל כך על הגוף הפיזי:
כתוב במשלי:
"רוח איש יכלכל מחלהו ורוח נכאה מי ישאנה" (משלי- יח', יד') מצודת דוד מסביר: "רוח השכלי אשר באיש, יסבול ויחזיק חולי הגוף כי היא מנהגת את הגוף בבריאתו ואף כי בחוליו. אבל כשהרוח עצמה נכאה ושבורה בעצב ויגון- מי ישאנה? כי אין הגוף נושא אותה להחזיקה כי אם היא (הרוח) את הגוף" כלומר, הרוח שהיא הנפש, היא המרכיב העיקרי באדם. ולא הגוף. הדבר המחזיק כל אחד פה בעולם הוא הנשמה שלו, הנפש.
ועוד כתוב בתהילים: "אני אמרתי ה' חנני, רפאה נפשי…" ומבואר בדרשות הר"ן: "אני בחוליי הייתי מתפלל על רפואת נפשי ועל אותה רפואה הייתה כל השתדלותי- לא על רפואת הגוף. ואין ספק שכל משכיל ראוי להקדים רפואת הנפש לרפואת הגוף… הגוף אובד והנפש נשארת. וכן אין ספק שחוליי הנפש סיבה לחוליי הגוף…" (דרשה שישית)

זאת אומרת שכבר במקורות שלנו אנחנו רואים שיש קשר הדוק בין הגוף לנפש.
בצורה פשוטה יותר ניתן לראות את הקשר בין הנפש לגוף כך: כאשר אנחנו רואים מקרה מבהיל מאד, בדרך כלל הלב שלנו דופק, יש חיוורון או הזעה, לעיתים הרגליים משותקות או הידיים רועדות. בהלה ופחד הם רגשות, מה נכנסות פה התופעות הפיזיות? פשוט מאד! זוהי ההוכחה שהרגש משפיע בצורה פיזית על הגוף.
כאשר אנחנו רואים מקרה מצחיק או יושבים מול נוף מרגיע- זוהי פעולה פיזית. אך התחושות הפנימיות מושפעות ממנה. אנחנו חשים רגועים, משוחררים, שלווים, מתמלאי עונג או שמחה- כי הרגשות משפיעים על הגוף.
נניח שהתבקשתם לצייר שני גרפים, אחד מתאר שמחה ואחד מתאר עצב, באופן טבעי כל אחד היה מצייר את גרף השמחה כלפי מעלה ואת גרף העצב כלפי מטה.
כששמח לנו- האנרגיה עולה, יש חיוניות וגם אם עייפים, האדרנלין מחפה על זה. אגב, אדרנלין הוא חומר כימי (כלומר, דבר פיזי) שמגיע עם הרגש.
וכשעצובים הכול ירוד יותר, יש דכדוך, ומרגישים חוסר אנרגיה.
מהי האנרגיה בעצם? היא הרגש!! רגש באנגלית נאמר כך: EMOTION
האות E היא סמל בין לאומי לאנרגיה.
איך בעצם פועלת האנרגיה של הרגשות ולמה זה משפיע על הגוף?
נניח שאנו פוחדים=רגש. הלב דופק (גוף) למה הוא דופק? מה הפעיל אותו? כאשר אנו פוחדים יש במוח בלוטה שנותנת פקודה להפריש חומרים כימיים שמפעילים אנרגיה של לחץ, פחד, פה יבש דופק מהיר וכד'
לעומת זאת, בזמן שמחה, המוח משחרר חומרים כימיים חיוביים ומרפאים! ואף משככי כאבים כמו אנדורפינים. אנדרופין זה חומר כימי שמצוי באופן טבעי במוח ומופרש בזמנים שטוב לנו ותפקידו להפעיל את תאי מערכת החיסון ולהילחם במחלות מטבעם. זה מדהים כמה כוח מרפא טבוע בנו ואנחנו לא יודעים עליו או לא יודעים איך להשתמש בו!
כשיוצאים להליכה או עושים פעילות גופנית טובה, ישנה הרגשה טובה. נכון? ואשאל להיפך, כאשר אנו מדוכדכים, לעיתים יש הרגשה של צורך לעשות פעולה פיזית שתעניק לנו סיפוק כי אנחנו יודעים שזה יחזיר לנו את האנרגיה.
למעשה כל החומרים הכימיים שמופרשים לטוב ולמוטב באים מהאנרגיה. מהי האנרגיה? כדי להבין זאת נציג מקרה:
יוסף, אדם בשנות ה 40 לחייו עם כבד בריא מאד, מעולם לא עישן וכו' נפטר ל"ע בתאונת דרכים. יש פה גופה עם כבד 100% בריא.
יוסף, אדם בשנות ה 60 לחייו. שתה שנים אלכוהול ויש לו שחמת (מחלת כבד) הכבד שלו גמור. יוסף הזה חי.
של מי לדעתכם הכבד הטוב יותר?
וודאי שהכבד של החי. ולמה? כי לא עוזר לנו כבד בריא אם האדם לא חי (אלא אם כן משתילים את זה)
אדם חי- חיות זו אנרגיה. מה זו האנרגיה הזו?
לכבד מחוברים צינורות של דם, של מערכת עצבים וכד' אבל כמו שיש צינורות כאלו שאפשר לראות אותם ב MRI או CT חייב להיות שיש גם צינורות שמזרימים אנרגיה. כי אם לא- הכבד הזה היה שווה כמו כבד של מת.
והעובדה היא, שכל עוד האדם נושם, הכבד מתפקד!! לא משנה מה יש בו.
בעצם החיות הזו, כוח החי שבנו הוא הכוח הנפשי והרוחני שלנו.
יש על האנרגיה הזו מאות מחקרים מדעיים. ואיך זה קשור לבריאות שלנו?
כשאנחנו כועסים, עצובים, דואגים – האנרגיה הזו שזורמת לכל התאים של האיברים- משתבשת.
וכאשר מדחיקים רגשות שליליים- החומר הכימי ששייך לרגש, נדחס פנימה ולאחר תקופה ארוכה או קצרה, כמובן זה תלוי גם במבנה הנפש והרגישות של הבן אדם- זה עלול לפתח דברים פיזיים.
בפרק הבא והאחרון ננסה לתמצת איך ניתן לטפל ברגש בצורה שלא יגרום נזק פיזי.

*המידע המופיע באתר הוא מידע כללי בלבד. אין לראות בו ייעוץ רפואי כלשהו או המלצה לטיפול, ואינו מהווה תחליף לחוות דעת מקצועית או לטיפול רופא מוסמך. באם הנך חולה, אנו ממליצים על פניה לרופא מוסמך לצורך קבלת אבחנה וייעוץ. 

מאמרים נוספים:

הצטרפו לרשימת התפוצה של עמותת עזרי מעם!

כל החדשות, כל האירועים, כל העדכונים!