חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

התנהלות עם רגשות במחלות מעיים כרוניות

גוף נפש חלק ד'/ בת שבע במברגר

בחלק ג' דיברנו על כך שחובה ורצוי להכיר ברגש, לזהות אותו ולתת לו להיות. הבדלנו בין הכרה ברגש- שזהו דבר מותר וחיוני, לבין פעולות שליליות שנעשות בעקבות הרגש- שעל זה ישנם האיסורים (כל השובר כלים בחמתו וכד')

למדנו שהדרך הנכונה היא קודם כל לתת לחלק הגשמי שבנו להיות- להכיר ברגש ורק אחר כך לדבר לחלק הנשמתי ולנסות להרגיע אותו באמצעות מסרים רוחניים.
נתנו גם המלצה לטבלת מעקב, שיכולה להקל ולעזור בזיהוי הרגש הדומיננטי אצלי.

לסיום, היום נדבר קצת איך אפשר בכלל בעבודה תמידית וכמובן לפני הכול, בס"ד ותפילה, להימנע מלהגיע ולצלול אל תוך סיטואציה המזמנת לנו את הרגש השלילי הדומיננטי שלנו.
ובכן, אם יצרתם סוג של מעקב אחרי הרגשות שלכם, אולי נוכחתם לראות שיש רגש אחד או כמה רגשות שיותר שחוזרים על עצמם ומציפים אתכם סביב שעות/ זמנים/ סיטואציות מסויימות.

בד"כ זה משהו שחוזר על עצמו בהקשר לאירוע ספציפי.
הרגשות יכולים להיות במנעד רחב, ולב יודע מרת נפשו. רחמים/ אכזבה/ ייאוש/ תסכול/ פחד/ נחיתות וכד'
במצב כזה יש לנו שתי אפשרויות:

 1. נכון ליבו- בטוח בהשם. כתוב בתהילים- משמועה רעה לא יירא. ומדוע? התשובה היא- נכון ליבו בטוח בהשם.
  אם בזמן רגיל, בו אין פחד, האדם מכין את ליבו בביטחון בהשם, ומכניס פנימה דיבורים שמחזקים אותו ומטמיעים בו ביטחון מוחלט ואמיתי, דיבורים אלו נמצאים בתוכו ומוכנים ליום פקודה. ואז כאשר חלילה מגיעה אליו שמועה רעה- הרגש של הפחד לא גומר אותו, כי דיבורי הביטחון צפים מבפנים.
  זוהי עבודה שאנחנו יכולים לעשות רק בזמני רוגע, בזמן אמת קשה להכין את הלב. במלחמה- נותר רק לשלוף את כלי הנשק. אך מתי מכינים אותם? עוד קודם לכן, ליום פקודה.
  קחו את הרגש שמציף אתכם בעיקר, קחו את הרגש החיובי שלו כמשקל נגד, ובחרו איזו דרך נכונה וטובה עבורכם ללמוד אותו. האם בקריאת ספר או חומרים על חיוביות הרגש, האם בהתחזקות בצורה מוחשית בעזרת דמיון מודרך או כל דרך אחרת שזמינה וטובה עבורכם.
  ואז, גם אם מתרחשת הסיטואציה המביאה לרגש לא נעים- הלב מוכן ומוצף כמשקל נגד בדיבורים המחזקים ולאחר זמן, העבודה מתרחשת בצורה אוטומטית.
 2. הפעלת חושי בקרה כדי להימנע לגמרי מהסיטואציה בעלת הרגש הפחות נעים.
  אם עבדתם עם טבלת מעקב, יכולתם לשים לב היכן ומתי הרגש השלילי עולה. האם דווקא במקום העבודה? האם מול הילדים, ואם כן- באילו שעות בעיקר? האם מול שכנה מסויימת? דמות מסויימת?
  המקומות הללו הן הזמנות לשינוי. כשהקב"ה שלח לנו את הקרוהן או הקוליטיס, הוא שלח אותם כפעמון אדום. כמסר אישי שלא כל אחד מקבל. והמסר בא ללחוש לנו לעשות שינוי. כן, אפילו שינוי דרסטי כמו לעזוב מקום עבודה אם צריך.
  אם אני שמה לב שבמקום העבודה אני נתקלת שוב ושוב ברגש של מתח, לדוגמא, כיוון שהדרישות שם גבוהות מדי, וזהו נתון שאין ביכולתי לשנות. בעוד אני שמה לב שרגש זה גורם לי להשפעה על מערכת העיכול- אזי לעיתים (כמובן לאחר שאלת רב) הפתרון היחיד הוא לעזוב את המקום!
  אני בכוונה מביאה פה דוגמא קיצונית כדי לעורר אותנו, אנשי הקרוהן והקוליטיס בעלי הדרישות הגבוהות מעצמם, והפרפקציוניזם שמככב בראש….
  לעיתים נדרש שינוי בחיינו ואנו לא מעיזים לעשות אותו, כי ככה זה וזהו. וכשהקב"ה רוצה שיהיה לנו טוב יותר- ואנחנו לא מבינים זאת לבד, הוא שולח את הקרוהן או הקוליטיס או כל שליח אחר, כדי לגרום לנו פשוט בלית ברירה לעשות את השינוי.
  מחובתנו לדאוג לנפש שלנו. למקום שבו יהיה לנו טוב. וגם אם זה גובה מחיר של שינוי שלא קל לעשותו, כי לאף אחד לא קל לזוז מאיזור הנוחות- בכל זאת, השינוי יעזור לנו בעזרת השם יתברך, לא להגיע למצב שהרגש שמפיל אותנו- יבוא.
  הדבר הנכון הוא להקשיב למסרים השזורים בין השיטין בכל הקשור לאמירה הלא נחמדה:
  יש לי מחלת מעיים כרונית.

ולסיום, ציטוט מרתק ממש מספרו של ד"ר באך, רופא נפש מהמאה ה 19 שמדבר בספרו (רפא את עצמך) על הגורם האמיתי לחוליי בני אדם:
"על אף דימויין האכזרי של המחלות, במהותן הן מועילות ומשרתות את טובתנו. וכשהאבחנה נכונה, הן מראות לנו את פגמינו המהותיים. כשהטיפול נכון- הן מהוות גורם לסילוק הפגמים הללו ומותירות אותנו במצב טוב וחזק יותר מאשר קודם לכן. סבל הינו אמצעי לתיקון משום שהוא מצביע על שיעור שלא הצלחנו להבין באופנים אחרים…."

מאחלת לנו שנלמד להקשיב למה שהקב"ה שולח לנו באמצעות הסבל ולהפיק מזה רק דברים טובים ומועילים בעז"ה!
בהצלחה!

*המידע המופיע באתר הוא מידע כללי בלבד. אין לראות בו ייעוץ רפואי כלשהו או המלצה לטיפול, ואינו מהווה תחליף לחוות דעת מקצועית או לטיפול רופא מוסמך. באם הנך חולה, אנו ממליצים על פניה לרופא מוסמך לצורך קבלת אבחנה וייעוץ. 

מאמרים נוספים:

הצטרפו לרשימת התפוצה של עמותת עזרי מעם!

כל החדשות, כל האירועים, כל העדכונים!