חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

טיפול במחלת הקרוהן

כאמור, ב-15 השנים האחרונות נרשמו לא מעט הישגים בתחום טיפול במחלת הקרוהן. בראשית שנות ה-2000, עד לפני כ-15 שנים, ההיצע הטיפולי הקיים היה דל – ומרבית המטופלים לא יכלו למצוא מזור לסבלם.

מחלת קרוהן, במהלכה מתפתחת דלקת כרונית במעיים (המחלה עלולה לערב את כל שכבות המעיים – ולהופיע הן במעי הגס והן במעי הדק) גוררת תסמינים קשים. בין התסמינים: כאבי בטן, שלשולים (לרבות שלשול דמי ו/או רירי), חום גבוה, חוסר תיאבון, ירידה במשקל, עייפות וחוסר חיוניות.

הטיפול במחלת קרוהן נחשב לטיפול מעט מורכב כי לא תמיד מוצאים מייד את ה'מתכון' המתאים. ישנם מספר אמצעים מרכזיים לטיפול במחלת קרוהן -ומומלץ לשלב ביניהם. כדי לרקום טיפול יעיל ומוצלח במחלת קרוהן, יש להקפיד על שני תנאים בסיסיים.

התנאי הראשון: שהטיפול יהיה טיפול רב תחומי – ויכלול מספר מומחים המספקים מענה מקצועי להיבטים השונים של המחלה ולהשלכותיה המגוונות.

התנאי השני: שהטיפול יהיה טיפול מותאם אישית. רופא מומחה לגסטרואנטרולוגיה ירקום את הטיפול ויעדכן את הטיפול, יעקוב אחרי המטופל – ויתווך בין כל הגורמים המעורבים ובין כל האמצעים הטיפוליים הזמינים.

אלו אמצעים טיפוליים קיימים למחלת הקרוהן?

טיפול תרופתי: לרוב, הטיפול התרופתי בקרוהן יכלול תרופה (אחת או יותר) – שעיקר פעולתה דיכוי המערכת החיסונית, הפחתת הדלקת וטיפול בתסמינים. הטיפול במחלת קרוהן הוא טיפול ארוך טווח, הכולל הרבה מאוד ניסוי וטעיה. ישנן מספר תרופות היכולות לסייע למטרות הטיפול – ונהוג לשלב ביניהן, בשלבים שונים של המחלה, בהתאם למאפייני המחלה ולמאפייני החולה.

לגבי אופן השילוב של תרופות לטיפול, ישנן שתי גישות טיפוליות שולטות. ישנם רופאים גסטרואנטרולוגים שיבחרו לתת קודם את התרופות החזקות – כדי להשיג הפוגה במחלה; ולאחר מכן, יפחיתו את עוצמת הטיפול, כאשר ההפוגה מושגת.

לעומת זאת, רופאים אחרים יבחרו דווקא בגישה הפוכה – וירשמו לחולים תרופות "קלות"; אם תרופות אלה לא ישיגו שיפור או הטבה ו/או יגרמו לסיבוכים כלשהם – הרופאים יעברו לתרופה חזקה יותר. כלומר: המעבר מתרופה לתרופה יתבצע רק כשהמומחה יתרשם, לאחר מעקב ובדיקה, שהתרופה איננה מספקת – ויש צורך בטיפול חזק יותר.

טיפול תזונתי: תזונה היא אחד הגורמים החשובים ביותר המשפיעים על "התנהגות" המחלה, על תסמיניה ועל ביטוייה. לפיכך, חשוב ביותר שחולי קרוהן יקבלו הדרכה תזונתית צמודה.

טיפול רגשי: עקב הקשר ההדוק והידוע בין הגוף לנפש, במיוחד במחלות כרוניות, היושבות על 'סטרס' מתח לחץ ו/ או פרפקציוניזם מומלץ כחלק בלתי נפרד מהטיפול, לשלב גם את ההתייחסות לחלק הרגשי והפנימי כיוון שיש לו השפעה בדוקה על אופי הדלקת. טיפול נכון ושימת דגש על החלק הרגש, בשילוב כמובן עם שאר התחומים, עשוי למתן את הדלקת ולהרגיע אותה באופן משמעותי.

טיפול כירורגי: זוהי האופציה הטיפולית האחרונה, שתיבחר במקרה שהתרופות אינן תורמות להקלה הרצויה. במקרים בהם התרופות לא ישפיעו, לא יצרו תגובה רצויה, תיגרם חסימת מעיים או יגררו סיבוכים (למשל: התפתחות זיהומים עקב דיכוי מערכת החיסון) – ייתכן שיהיה צורך בניתוח.

איזה מומחים אמורים להיות מעורבים בטיפול במחלת קרוהן?

כאמור, על הטיפול אחראי רופא גסטרואנטרולוג, שילווה את הפרויקט הטיפולי – שיכלול גם קבלת ייעוץ מתזונאי קליני (יש להקפיד על תזונאי מומחה במחלות מעי דלקתיות)

לסיכום: הטיפול במחלת קרוהן הוא טיפול משולב – תרופתי תזונתי ורגשי (ולעתים גם כירורגי, כאשר אין מנוס מכך). וכמובן חשיבות גדולה להתמדה ועקביות הטיפול בכל תחום שהוא.

לבריאות!

*המידע המופיע באתר הוא מידע כללי בלבד. אין לראות בו ייעוץ רפואי כלשהו או המלצה לטיפול, ואינו מהווה תחליף לחוות דעת מקצועית או לטיפול רופא מוסמך. באם הנך חולה, אנו ממליצים על פניה לרופא מוסמך לצורך קבלת אבחנה וייעוץ. 

מאמרים נוספים:

הצטרפו לרשימת התפוצה של עמותת עזרי מעם!

כל החדשות, כל האירועים, כל העדכונים!