חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מחלות IBD בתקופת הפוריות

מחלות מעי דלקתיות, טרום לידה וכל מה שביניהם
פרופ' אריאלה שטרית, מנהלת מרפאת "IBD MOM", המערך הגסטרו-כירורגי, בית החולים שערי צדק, ירושלים

מחלות מעי דלקתיות, קרוהן וקוליטיס כיבית (IBD) שכיחות בקרב נשים בגיל הפוריות וממילא מטופלות אלו נדרשות לשאלות רבות הנוגעות בסוגיית היריון בצילה של מחלה בעלת אופי כרוני , הדורשת ,לרוב, נטילה קבועה של תרופות בעלות אפקט של דיכוי חיסוני.
ישנה חשיבות מרובה לייעוץ הטרום הריוני. ראשית, חשוב להבהיר למטופלות את החשיבות הקריטית שבכניסה להיריון בזמן הפוגה של המחלה. ידוע, כי אם ההתעברות חלה בזמן שהמחלה איננה פעילה הרי שלמעלה משני שליש מההריונות יהיו בעלי מהלך תקין ובהפוגה לאורך כל ההיריון ולמעשה יהיו דומים להריונות רגילים בקרב אוכלוסייה בריאה. לעומת זאת, היריון בזמן התלקחות של מחלת המעי הדלקתית מנבאה בכשני שליש מההריונות פעילות של המחלה או אפילו החמרה שלה לאורך ההיריון שקשורה בשכיחות יתר של סיבוכים מיילדותיים ועובריים ובעיקר, פגות, לידות מוקדמות ומשקלי לידה נמוכים.
במהלך ההיריון רצוי להיות במעקב במסגרת מרפאה רב תחומית בנוסף למעקב הרציף, הנעשה בקהילה. יש לנטר באופן קפדני את פעילות המחלה ומצבה התזונתי של המטופלת. תכופות, בעיקר בקרב חולות עם מחלת קרוהן , הסובלות מהיצרות במעי, עלולה להופיע החמרה בתסמינים החסימתיים עם התקדמות ההיריון עקב לחץ מכני של הרחם הגדל על האיזור המוצר במעי. ההתייצגות הקלינית מאופיינת בהתקפים של כאבי בטן בעלי אופי עוויתי, תפיחות בטנית, בחילות ואף הקאות. חשוב ביותר להקפיד על כלכלה נטולת סיבים במקרים אלו, דהיינו ללא פירות וירקות טריים, מוצרי קמח מלא, אורז מלא , קטניות וכד'. הסיבים התזונתיים הינם פחמימות בעלי מבנה כימי שאין לאדם יכולת לעכל ולפרק ולכן, אינם יכולים להיספג. לעובדה זו יש יתרונות בריאותיים: הסיבים מספקים נפח המקל על זירוז פינוי פסולת ממערכת העיכול ומדלל את החומרים הרעילים המצויים בצואה. לסיבים התזונתיים גם השפעה על ריבוי חיידקים ידידותיים במעיים בהיותם קרקע מזון עבורם וכן משפרים את איזון הסוכר בדם. למרות היתרונות הבריאותיים של הסיבים, כאשר יש חסימת מעי, יש להימנע מצריכת סיבים, מאחר שאינם עוברים פירוק וספיגה במעי הדק ובכך עלולים לגרום לחסימה. ההמלצות לצריכת סיבים הינם בהתאם לחומרת המחלה. הליווי וההדרכה נעשים לרוב על ידי תזונאית קלינית, המומחית למחלות מעי דלקתיות. במקרי קיצון לעיתים יש צורך במתן תמיכה תזונתית על ידי מתן פורמולה נוזלית בשתייה, הקלה יותר לעיכול. ישנן פורמולות , המבוססות על מוצר סינטטי, שמורכב מאבות המזון מפורקים לאבני היסוד שלהם ומוכנים לספיגה (דיאטה אלמנטלית) וישנן פורמולות פולימריות, המבוססות על פורמולה נוזלית דלת-שארית, המכילה את כל אבות המזון בצורה בלתי מפורקת, בתוספת ויטמינים ומינרלים. רמות הברזל וb12 גם מנוטרים קפדנית עם השלמת החסרים במידה וקיימים. לעיתים קרובות לא די במתן פומי של כדורי ברזל ויש צורך בתוספת של ברזל תוך ורידי. חסר הברזל במטופלות אלו הוא רב סיבתי – העדר ספיגה אופטימלית, אובדן של דם כתוצאה מהמצב הדלקתי, בעיקר בקוליטיס כיבית והמצב הדלקתי הכרוני הגורם לעיכוב יצירת הברזל. במידה ויש עדות להתלקחות של המחלה יש לטפל בצורה מיטבית וזריזה לרוב על ידי מתן של תוספת סטרואידים או לחילופין בטיפול ביולוגי. בזמן היריון לא תמיד קל לנו להעריך התלקחות של המחלה. אנו נמנעים , כמובן ,מביצוע בדיקות הדמיה הכרוכות בקרינה כדוגמת CT או צילומי בטן ונעזרים במידה ונדרש , בעיקר בקרב חולות קרוהן, בביצוע MRE ללא גדוליניום, אותו ניתן לבצע בבטחה החל מטרימסטר שני או לחילופין בבדיקת אולטראסאונד של המעי הדק , במידה ויש רדיולוג או גסטרואנטרולוג מומחה לביצוע בדיקה ייחודית זו. במאמר מוסגר אציין כי ככלל , המטופלים הללו נחשפים לבדיקות רבות של CT שלהן קרינה מייננת וזו מעלה את הסיכון להופעת גידולים בעתיד. אי לכך, ההמלצה הגורפת הינה להעדיף בדיקת MRE בכל מקרה, אך בוודאי באוכלוסייה ייחודית זו.
חשוב להדגיש כי. באופן עקרוני, הרוב המוחלט של התרופות, המשמשות לטיפול בIBD בטוח לשימוש בזמן היריון, ושמירה על רצף הטיפול התרופתי חשובה יותר לשמירה על ההריון ואיזון המחלה מאשר הסיכון הקטן שעלול להיות כרוך בהמשך נטילת התרופות. בכל מקרה, יש להיוועץ ברופא המטפל בנושא זה.
לגבי אופן הלידה, שיעורי הניתוחים הקיסריים בקרב נשים אלו גבוהים יותר מאלו שבאוכלוסיה הכללית. לא תמיד מדובר בהתוויות מוצדקות ותכופות ישנה נטייה לבחור באופציה של ניתוח קיסרי מתוך חשש לסיבוכים מקומיים או צורך בלידה מכשירנית. למעשה, במרבית המקרים ניתן לאפשר למטופלות ללדת לידה טבעית. עם זאת, ישנן שתי קבוצות של חולות שסביר כי יזדקקו לניתוח קיסרי: חולות קרוהן שמחלתן מאופיינת בפיסטולות (נצור) באזור פי הטבעת. פיסטולות אלו הינן חיבור לא תקין בין התעלה האנלית לעור הנמצא סביב פי הטבעת, שיוצר למעשה יציאה נוספת לצואה. בנוכחות פיסטולה פעילה, כלומר שישנה הפרשה פעילה של מוגלה מהפתח העורי הרי שיש להימנע מלידה נרתיקית בשל החשש מזיהום וכן בשל החשש מפגיעה בתפקוד הסוגרים של פי הטבעת. בנוסף, ניתוח קיסרי יכול להתבצע גם בקרב חולות עם קוליטיס כיבית שעברו כריתה משחזרת של המעי הגס . בניתוח זה, מעי דק משמש ליצירת מאגר ( פאוץ') דמוי רקטום ( החלק הסופי של המעי הגס, שנכרת), שאותו מחברים לפי הטבעת במידה וקיים חשש כי לידה טבעית תביא לפגיעה בסוגרים או בתפקודו של הפאוץ'.
הנקה הינה תמיד מומלצת לאם ולתינוק, ויש הסבורים שיש לה אפקט מגן מפני התלקחות של המחלה. כמעט כל התרופות הקיימות כיום מותרות לשימוש בתקופת הנקה, תחת מגבלות מסוימות, ובייעוץ מול הרופא המטפל.


לסיכום: ניהול מחלת המעי הדלקתית בהיריון הינו אתגר טיפולי. נדרש ליווי צמוד של מרפאה רב תחומית, המתמחית בנושאים אלו. במידה ומושגת הפוגה ארוכת טווח תחת הטיפול התרופתי ,התוצאה ההריונית הן מבחינת האם והן מבחינת הילוד, הינה משביעת רצון.

*המידע המופיע באתר הוא מידע כללי בלבד. אין לראות בו ייעוץ רפואי כלשהו או המלצה לטיפול, ואינו מהווה תחליף לחוות דעת מקצועית או לטיפול רופא מוסמך. באם הנך חולה, אנו ממליצים על פניה לרופא מוסמך לצורך קבלת אבחנה וייעוץ. 

מאמרים נוספים:

הצטרפו לרשימת התפוצה של עמותת עזרי מעם!

כל החדשות, כל האירועים, כל העדכונים!