חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מחלת הקוליטיס- מהי?

קוליטיס כיבית (אחת משתי מחלות מעי דלקתיות – קרוהן וקוליטיס כיבית) היא מחלה דלקתית כרונית הפוגעת ברירית של המעי הגס, משמעות הדבר שמערכת החיסון יוצאת מאיזון ופוגעת ברקמות המעי הגס. הפגיעה מתחילה תמיד באזור פי הטבעת, אך אורך הקטע הפגוע משתנה מחולה לחולה.
במקרים רבים מדובר בחולים צעירים בתחילת דרכם, בשנות ה 20-30 לחייהם, בדרגות מחלה שונות, בתקופה בה עסוקים בלימודים, קריירה, מקימים משפחה והמחלה עשויה לעכב אותם.

התסמינים השכיחים ביותר של המחלה, הנובעים מנזקי הרירית המצטברים, הינם הפרשת דם וריר, שלשולים מרובים, חוסר תאבון וירידה במשקל, תחושה של צורך מתמיד ביציאות עד כדי בריחת צואה, כאב רקטלי, כאבי בטן, עייפות, חולשה ותשישות (כתוצאה מאנמיה/ חוסר דם ומאיבוד נוזלים, מלחים וחלבונים) וחום.
נוסף על התסמינים במערכת העיכול ייתכנו פגיעות באיברים נוספים כגון פגיעה במפרקים, מחלות עור קשות דוגמת פסוריאזיס, מחלות עיניים ועוד. במקרים בהם המחלה לא בשליטה עלולה להעלות את השכיחות של סרטן המעי הגס, ניתוחים חוזרים, סיבוכים כגון היצרויות, קושי במתן צואה.
ההתעסקות המתמדת בחשש שיברח לי, בפחד להתלכלך, בחרדה מלהיות במקום ציבורי ללא שירותים מהווה מצב בלתי נסבל פיזית ונפשית שמוביל לתחושת בושה עד כדי הימנעות ביציאה מהבית ומפגשים חברתיים, תחושת חרדה ודיכאון.
מחלת הקוליטיס הינה כרונית המחייבת טיפול ומעקב רפואי מסודר ובניטור קבוע של סממני המחלה.
היעד הטיפולי שמציבים כיום המומחים הוא להשיג ולשמור על הפוגה לאורך זמן – הפוגה קלינית והפוגה בדלקת.
ההנחיות הבינ"ל של איגודי הרופאים מדברות כיום על יעד טיפולי מחמיר של ריפוי הרירית ואף מציינים כי השאיפה היא להגיע גם לריפוי ברמת הרקמה.

*המידע המופיע באתר הוא מידע כללי בלבד. אין לראות בו ייעוץ רפואי כלשהו או המלצה לטיפול, ואינו מהווה תחליף לחוות דעת מקצועית או לטיפול רופא מוסמך. באם הנך חולה, אנו ממליצים על פניה לרופא מוסמך לצורך קבלת אבחנה וייעוץ. 

מאמרים נוספים:

הצטרפו לרשימת התפוצה של עמותת עזרי מעם!

כל החדשות, כל האירועים, כל העדכונים!