חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מיינדפולנס בקרוהן וקוליטיס/חלק ב'

מאת אליעזר סוקניק פסיכולוג חינוכי מומחה

מאמר 2: טכניקות מיינדפולנס לעזרה עם קרוהן

במאמר הקודם סקרנו את היתרונות של מיינדפולנס בהתמודדות עם קרוהן. כעת, בואו נעמיק בטכניקות ותרגולי מיינדפולנס ספציפיים שאנו יכולים לשלב בחיי היומיום.

1. נשימה מודעת:

אחד מתרגילי הקשיבות הפשוטים והנגישים ביותר הוא נשימה מודעת. מצאו מרחב שקט ונוח, עצמו עיניים ומקדו את תשומת הלב בנשימה. שימו לב לתחושת הנשימה כשהיא נכנסת ויוצאת מגופכם. אם דעתך מתחילה לנדוד, החזר בעדינות את המיקוד שלך לנשימה. תרגול נשימה מודעת במשך כמה דקות בכל יום יכול לעזור להפחית מתח וליצור תחושת רוגע. (אפשר לקבל הקלטה של תרגול זה לשמיעה בנגן).

2. טכניקת סריקת גוף:

טכניקת סריקת הגוף כוללת הפניית תשומת לב שיטתית לחלקים שונים בגוף, מכף רגל ועד ראש או להיפך. כשאתם מתמקדים בכל אזור, התבוננו בתחושות או במתחים ללא שיפוט. תרגול זה יכול להגביר את המודעות לגוף, לעזור לכם לזהות אזורים של אי נוחות או מתח הקשורים למחלת קרוהן ולקדם רגיעה.

3. דמיון מודרך:

דמיון מודרך הוא טכניקת הדמיה שבה אתה מדמיין את עצמך בסביבה שלווה ומרגיעה. עצמו עיניים וצרו תמונה בראשכם של מקום שמביא לכם הרגשת מנוחה, כמו חוף ים או יער שלו. הפעילו את החושים שלכם, דמיינו את המראות, הקולות והריחות של המקום. דמיון מודרך יכול לסייע בהפחתת מתח ולספק מקום ל"בריחה" נפשית לזמן מה מאתגרי הקרוהן.

4. אכילה מודעת:

אכילה מודעת כוללת תשומת לב רבה לתהליך האכילה, מהריח והטעם של האוכל ועד לתחושות בגוף בזמן הלעיסה והבליעה. ללעוס את האוכל לאט ולהתענג על כל ביס. על ידי אכילה מודעת, אתה יכול לפתח מערכת יחסים בריאה יותר עם אוכל, להיות מותאם יותר לרמזי הרעב והשובע של הגוף, ולזהות טוב יותר מזונות מעוררים, שמחמירים את הסימפטומים.

5. טכניקת "בקשת הטוב":

תרגול זה כולל בקשת איחולים טובים לעצמך ולאחרים. שבו בשקט וחזרו על משפטים כמו: "יהי רצון מלפניך שאהיה בטוח, שאהיה בריא, שאהיה מאושר". הרחיבו את המשאלות הללו לאחרים, כמו יקיריכם, חבריכם, רופאיכם, או אפילו אנשים שאולי גרמו לכם לקושי. טכניקה זו יכולה לטפח רגשות של חמלה וקשר, ולקדם רווחה רגשית.

6. תנועה מודעת (יוגה או טאי צ'י):

עיסוק בתרגולי תנועה מודעת כמו יוגה או טאי צ'י יכול להועיל לאנשים עם קרוהן. תרגולים אלה כוללים תנועות עדינות, עבודת נשימה ותשומת לב, שמסייעים בהפחתת מתח, שיפור הגמישות והגברת מודעות הגוף. בחרו תמיד בתרגול המתאים ליכולות הגופניות שלכם והתייעצו עם הרופא לפני תחילת שגרת אימונים חדשה.

7. יומן מיינדפולנס:

ניהול יומן מיינדפולנס יכול להיות דרך מועילה לעבד רגשות ולעקוב אחר דפוסים הקשורים לקרוהן. כתבו על המחשבות, הרגשות והחוויות שלכם בתרגולים של מיינדפולנס. חשבו כיצד מיינדפולנס משפיע על חיי היומיום שלכם וכיצד היא עשויה להשפיע על ניהול המחלה.

לסיכום: שילוב טכניקות מיינדפולנס בשגרת היומיום יכולה להיות תוספת חשובה לתוכנית הטיפול בקרוהן. על ידי תרגול נשימה מודעת, סריקת גוף, דמיון מודרך, אכילה מודעת, בקשת הטוב, תנועה מודעת ורישום יומן מיינדפולנס, תוכלו לפתח חוסן רגשי גדול יותר, להפחית מתח ולשפר את הרווחה הנפשית שלכם. זכרו שמיינדפולנס היא מיומנות שמשתפרת עם התרגול, אז היו סבלניים כלפי עצמכם בזמן שאתם לומדים את הטכניקות הללו ותמצאו את מה שמתאים לכם ביותר. במאמר הבא, נדון ביתרונות של שילוב מיינדפולנס בתוכנית הטיפול הרפואי שלך בקרוהן.

*המידע המופיע באתר הוא מידע כללי בלבד. אין לראות בו ייעוץ רפואי כלשהו או המלצה לטיפול, ואינו מהווה תחליף לחוות דעת מקצועית או לטיפול רופא מוסמך. באם הנך חולה, אנו ממליצים על פניה לרופא מוסמך לצורך קבלת אבחנה וייעוץ. 

מאמרים נוספים:

הצטרפו לרשימת התפוצה של עמותת עזרי מעם!

כל החדשות, כל האירועים, כל העדכונים!