חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מסלזין (Mesalazine)

מסלזין היא תרופה ממשפחת 5-ASA המכילה חומצה 5 אמינו-סליצילית, בעלת פעילות אנטי דלקתית, וסולפאפירידין שמשמש נשא.
התרופה המשמשת לטיפול כקו ראשון במחלות המעי הדלקתיות קרוהן וקוליטיס כיבית ומשווקת בישראל תחת שמות מסחריים כמו: רפאסל, פנטסה, אסאקול וסלוזופירין

יש הבדל בצורת המעטפת של כל תכשיר שמשפיע בעיקר על מיקום הספיגה ומהירותה, אך נראה כי אין לו משמעות קלינית. עם זאת לעתים מטופלים שלא מגיבים לתכשיר אחד יגיבו לתכשיר אחר. לרוב תכשירים אלו ניתנים בדרגת מחלה קלה עד בינונית ולעתים בשילוב סטרואידים. דרך נטילתם תלויה בחומרת המחלה והיקפה.
צורת מתן:

  • טבליות בשחרור מושהה (כדי שיוכלו להגיע לחלק הדלקתי במעיים).
  • גרנולות (גרגירים) שבהן החומר הפעיל עטוף בעטיפה המבטיחה את שחרורו במעיים.
  • חוקן (שמתאים למטופלים שיש להם דלקת בחלחולת (רקטום) או בסיגמואיד (המעי העקול).
  • פתילות (נרות) שמתאימות למטופלים שיש להם דלקת בחלחולת (רקטום).

התרופה הינה תרופת מרשם

אופן הנטילה:
פומית (דרך הפה): כדורים או גרנולות. המינונים הניתנים הם בדרך כלל 4-2 גר' ליממה. ניתן לקחת את כל הכדורים יחד, ומי שמתקשה לבלוע אותם בשל גודלם יכול ליטול גרנולות שמתמוססות בקלות במים.

רקטלית: נרות לפי הטבעת שמתפרקים ונספגים (לרוב ניתנים למחלה שקרובה לפי הטבעת – מרחק של 10-5 סנטימטרים), או חוקן (בדרך כלל מיועד למחלה שממוקמת כ-25-20 סנטימטרים מפי הטבעת ועד כל צד שמאל של המעי הגס).

לעתים קרובות נהוג לשלב טיפול פומי עם נר או חוקן.

תופעות לוואי אפשריות:
תופעות הלוואי השכיחות של אמינוסליצילטים הן כאבי ראש, פריחה, חולשה, כאבי בטן וירידה בספירת הדם. דלקת בלבלב או ברקמת הריאה היא נדירה ביותר.

*המידע המופיע באתר הוא מידע כללי בלבד. אין לראות בו ייעוץ רפואי כלשהו או המלצה לטיפול, ואינו מהווה תחליף לחוות דעת מקצועית או לטיפול רופא מוסמך. באם הנך חולה, אנו ממליצים על פניה לרופא מוסמך לצורך קבלת אבחנה וייעוץ. 

מאמרים נוספים:

הצטרפו לרשימת התפוצה של עמותת עזרי מעם!

כל החדשות, כל האירועים, כל העדכונים!