חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סטלרה (STELARA)

סטלרה

סטלרה היא תרופה מוכרת וידועה – ובעיקר יעילה מאוד לחולי הקרוהן והקוליטיס, למרות שבמקור היא כלל לא יועדה לטיפול במחלות מעי דלקתיות. ריכזנו לכם את כל המידע הרלוונטי על תרופת הסטלרה – ושיהיה לכם לבריאות!

תרופת סטלרה
תרופת הסטלרה

סטלרה היא תרופה נפוצה למדי בקרב חולי הקרוהן והקוליטיס למרות שבמקור היא כלל לא יוצרה עבורם, והומצאה עבור מחלת הפסוריאזיס. רק ב-2016, שנים אחרי שהיתה בשימוש במגוון מחלות שונות, אושרה התרופה על ידי ה-FDA גם עבור חולים במחלות מעי דלקתיות.

הסטלרה מגיעה ממשפחת האוסטקינומב, וכדי להבין כיצד היא פועלת נסביר כיצד עובדת המחלה: בתהליך דלקתי מופרשים חומרים רבים באמצעות תאי הדלקת. קיימים חומרים רבים המשתחררים בגוף ומעודדים את הדלקת, ושמם המדעי הוא אינטרלוקינים. אלו מהם הקשורים ישירות למחלות הקרוהן והקוליטיס נקראים בקצרה IL12 ו-IL23, ובעוד במחלות המעי הדלקתיות המערכת החיסונית פעילה מדי ותוקפת גם את תאי הגוף הבריאים, הרי שאינטרלוקינים מעודדים את תאי המערכת החיסונית של הגוף ומזמינים אותם לפעול – ובכך מחמירים את עוצמת המחלה.

כדי להילחם בתופעה זו חוסם האוסטקינומאב או הסטלרה את אותם אינטרלוקינים בעייתיים ובכך מפחית את התהליך הדלקתי ומצמצם אותו בהדרגה.

אז איך נוטלים את הסטלרה? ומה המינון של התרופה?

המנה הראשונה של הסטלרה ניתנת בדרך כלל כמנת העמסה דרך הוריד. בהמשך ניתנת התרופה כזריקה תת עורית, ובדרך כלל ניתנת באמצעות עטי הזרקה אותם ניתן לרכוש בבית המרקחת ולבצע את הזריקה בבית.

לפני התחלת השימוש בתרופה יש לערוך בדיקת סקר מקיפה: בין השאר יש לערוך בדיקת מנטו או בדיקת קוונטיפרון לשלילת שחפת סמויה, יש לערוך צילום חזה, יש לבדוק את רמת הנוגדנים בדם כנגד הפטיטיס A, B ו-C, ויש ליטול חיסון נגד הפטיטיס וכנגד דלקת ראות במידה ורמת הנוגדנים בדם נמוכה ולא ניתן חיסון כזה במהלך 5 השנים שקדמו לתחילת הטיפול.

המינון משתנה במהלך נטילת התרופה: במנת העמסה הראשונית משתנה המינון בהתאם למשקל מקבל התרופה. לקיחת העירוי מתבצעת בדרך כלל בבית חולים ותחת השגחה רפואית, ונמשכת כמחצית השעה.

בהמשך ניטלת התרופה באופן עצמאי באמצעות עטים יעודיים להזרקה תת עורית, כשכל עט כזה מכיל 90 מ"ג. ההזרקה מתבצעת בדרך כלל אחת לשמונה שבועות, ובמקרים אחרים תינתן הזריקה אחת ל-12 שבועות. לצד זאת המינון משתנה בהתאם למשקל ולמצב מקבלי התרופה. יש להקפיד לשמור על התרופה בקירור. חברת התרופות מציעה שירות חינמי של תזכורת אישית לפני מועד ההזרקה למטופלים בתרופה בהתאם למינון ולמועד שנקבעו על ידי הרופא.

האם יש לסטלרה תופעות לוואי? ומה הסיכונים בלקיחת התרופה?

הסטלרה נחשבת כתרופה בטוחה למדי אולם ככל תרופה יש לה גם תופעות לוואי. התופעה הראשונה הינה כמובן במקום ההזרקה שלעיתים עלול לפתח תופעות של רגישות יתר כמו אדמומית, פריחה קלה אודם או כאב. בנוסף תיתכן תגובה אלרגית ומסכנת חיים כמו אנגיומדה או הלם אנפילקטי; מדובר בתגובה נדירה המצריכה התערבות רפואית מיידית, והיא עלולה להתבטא באמצעות קוצר וקושי נשימתי, פריחה וירידה בלחץ הדם.

אחוזים בודדים מבין המטופלים בסטלרה עלולים ללקות גם בתופעות כמו גרד, זיהומי שיניים, כאבי פרקים, כאבי שרירים כאבי ראש, תחושת צינון קשה, אדמומית בעור, הסמקה או צרבת. בכל מקרה כזה יש לפנות לרופא להתייעצות בכל הנוגע להמשך הטיפול בתרופה.

הסטלרה מפחיתה את יכולת הגוף להילחם בזיהומים שונים, ועל כן יש להיות ערניים לכל מקרה של חשש להתפתחות זיהומים תוך מעקב רפואי קבוע. סוגי הזיהום האפשריים הם רבים ולא נפרט אותם כאן – אך יש לשים לב לכל מקרה חריג של זיהום מכל סוג שהוא.

בנוסף, לטווח הארוך ישנה עליה קלה מסויימת ונדירה בסיכוי לחלות בתסמונת אנצפלופתיה אחורית הפיכה העלולה לסכן חיים בשל פגיעתה במוח.

לבריאות!

*המידע המופיע באתר הוא מידע כללי בלבד. אין לראות בו ייעוץ רפואי כלשהו או המלצה לטיפול, ואינו מהווה תחליף לחוות דעת מקצועית או לטיפול רופא מוסמך. באם הנך חולה, אנו ממליצים על פניה לרופא מוסמך לצורך קבלת אבחנה וייעוץ. 

מאמרים נוספים:

הצטרפו לרשימת התפוצה של עמותת עזרי מעם!

כל החדשות, כל האירועים, כל העדכונים!