חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

קולונוסקופיה

קולונוסקופיה היא בדיקה רפואית פולשנית ממשפחת הבדיקות האנדוסקופיות, הנעשית באשפוז יום, שבה בודקים, דרך פי הטבעת, באמצעות מצלמה זעירה את מערכת העיכול התחתונה- המעי הגס, וחלק קטן גם מהמעי הדק, עד המקום של התוספתן והאיליאום הטרמינלי. (החיבור בין המעי הדק למעי הגס)
בבדיקה זו ניתן לראות מבפנים את מצב המעי בחשד למחלת IBD ולהכריע בין קרוהן לקוליטיס.
קולון- מעי גס. סקופיה- מבט. מכאן שמה של הבדיקה.
הבדיקה נעשית בטשטוש כדי לא לגרום למטופל לחוות אי נעימות. הזריקה נעשית דרך הווריד ולאורך הבדיקה המטופל שוכב על צד שמאל.
רופא גסטרואנטרולוג מומחה, מחדיר דרך פי הטבעת אנדוסקופ שהוא צינור גמיש כאמור עם מצלמה קטנה בקצהו וכן אמצעי תאורה כדי לראות את חלל המעי בצורה הטובה ביותר.
חלל המעי מודגם בהגדלה על גבי מסך המוצב לצד הרופא בחדר הטיפולים ומאפשר לו לחזות מקרוב בממצאים ולגלות אם יש משהו חשוד.
במהלך הבדיקה הרופא גם יכול לבצע פעולת שונות כגון לדגום ביופסיה ממקום חשוד, לצרוב פוליפים ואף להרחיב באמצעות בלון ייעודי, היצרות לאורך המעי.
ההכנה לבדיקה:
ההכנה לבדיקת קולונוסקופיה כוללת כמה ימים של אוכל דל שארית, אחר כך צום, שתייה של חומר מרוקן ולעיתים מוסיפים גם תרופה משלשלת או שימוש בחוקן מרוקן, לשם ניקוי המעי הגס משאריות. הכול בכפוף להוראת הרופא המטפל.
במהלך הבדיקה ממלאים את חלל המעי הגס באוויר ע"מ "לנפח" אותו, בכדי שהרופא יוכל לראות את פנים המעי בצורה טובה יותר. לעיתים ניפוח זה מסב אי נוחות לאחר הבדיקה.
לאחר הבדיקה:
לאחר בדיקת הקולונוסקופיה מועבר המטופל להתאוששות למשך כשעתיים. שתייה ואכילה יותרו לאחר הבדיקה לפי הוראות רופא (רצוי להביא אוכל קל מהבית) לעיתים יש תחושת לחץ של גזים לאחר הבדיקה, רצוי לשחררם. לשירותים יש לגשת עם מלווה.

כמו כן אסור לנהוג לאחר הבדיקה למשך 12 שעות לפחות עקב חומרי הטשטוש. (נהיגה כוללת רכב, אופניים חשמליות או קורקינט)


רק בריאות!


*המידע המופיע באתר הוא מידע כללי בלבד. אין לראות בו ייעוץ רפואי כלשהו או המלצה לטיפול, ואינו מהווה תחליף לחוות דעת מקצועית או לטיפול רופא מוסמך. באם הנך חולה, אנו ממליצים על פניה לרופא מוסמך לצורך קבלת אבחנה וייעוץ. 

מאמרים נוספים:

הצטרפו לרשימת התפוצה של עמותת עזרי מעם!

כל החדשות, כל האירועים, כל העדכונים!