חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

קרוהן וקוליטיס- הבנה וניהול נכון של המחלה

מחלות מעי דלקתיות, קרוהן וקוליטיס (IBD) כוללות קבוצה של מצבים כרוניים המאופיינים בדלקת של מערכת העיכול. שני הסוגים העיקריים של IBD הם מחלת קרוהן וקוליטיס כיבית.
מחלות אלו עלולות לגרום לאי נוחות משמעותית ולשבש את חיי היומיום. עם זאת, עם ניהול וטיפול נכונים, אנשים עם IBD יכולים לנהל חיים איכותיים ושגרתיים ככל האפשר. אז בואו נבין אותן קצת יותר:

מחלת קרוהן – מחלת קרוהן יכולה לפגוע בכל חלק של מערכת העיכול, מהפה ועד לפי הטבעת. – המחלה גורמת לדלקת ברירית האזור הפגוע, מה שמוביל לתסמינים כמו כאבי בטן, שלשולים, עייפות וירידה במשקל.

קוליטיס כיבית – קוליטיס כיבית פוגעת בעיקר במעי הגס ובפי הטבעת. – זה גורם לדלקת ולכיבים בדופן הפנימית ביותר של המעי הגס, וכתוצאה מכך לתסמינים כמו דימום מפי הטבעת, אי נוחות בבטן ויציאות תכופות.

ניהול המחלה בצורה נכונה בקצרה:

 1. תרופות: תרופות אנטי דלקתיות, כגון אמינוסליצילטים
  תכשירי אמינוסליצילטים (תרופות כגון רפאסל, פנטסה, אסאקול וסלוזופירין) מכילים חומצה 5 אמינו-סליצילית, בעלת פעילות אנטי דלקתית, וסולפאפירידין שמשמש נשא. יש הבדל בצורת המעטפת של כל תכשיר שמשפיע בעיקר על מיקום הספיגה ומהירותה, אך נראה כי אין לו משמעות קלינית. עם זאת לעתים מטופלים שלא מגיבים לתכשיר אחד יגיבו לתכשיר אחר. לרוב תכשירים אלו ניתנים בדרגת מחלה קלה עד בינונית ולעתים בשילוב סטרואידים. דרך נטילתם תלויה בחומרת המחלה והיקפה., עשויות להירשם להפחתת הדלקת ולשליטה בסימפטומים.

מדכאי חיסון-
מטרתם של תכשירים אלו היא לדכא את מערכת החיסון וכך להפחית או למנוע את התהליך הדלקתי שהיא מחוללת. ניתנים כאשר החולים אינם מגיבים כמצופה לסטרואידים ולאמינוסליצילטים.

אימורן ופורינתול-
אימורן ופורינתול דומות במבנה המולקולרי שלהן ובמנגנון הפעולה. שתיהן פוגעות בשכפול תאי החיסון (תאי הדם הלבנים) וכך מדכאות את הדלקתיות שהם מייצרים במעי. הן מצריכות מעקב סדיר: לרוב לאחר שבועיים וחודש מתחילת הנטילה יש לבצע ספירת דם ולעקוב אחר רמת אנזימי הכבד והלבלב. אם הן תקינות, תדירות המעקב יורדת עם התקדמות הטיפול.

 1. טיפולים ביולוגיים: כגון תרופות אנטי-TNF או אנטגוניסטים של קולטני אינטגרין, משמשים לעתים במקרים חמורים יותר.
  חוסמי TNF אלפא (רמיקייד/ רמסימה, הומירה, סימזיה וסימפוני)
  הציטוקין (חלבון מעודד דלקת) TNF אלפא הוא שחקן מרכזי בתהליך הדלקתי במחלות מעי דלקתיות ונוספות. חוסמיTNF אלפא הם משפחת תרופות שחוסמות את פעילותו של הציטוקין וכך משפרות דרמטית את תסמיני המחלות שמתווכות על ידו. הן ניתנות בעירוי תוך-ורידי באשפוז יום (בבית חולים או בקהילה) או בהזרקה תת-עורית עצמאית. בעקבות הניסיון הרב שהצטבר עמן, ניתן לתת אותן גם לילדים ולנשים בהיריון. היעילות של כלל התרופות בקבוצה זו דומה, ובחירת תרופה ספציפית תלויה במגוון גורמים.

רמיקייד/רמסימה: התרופה הוותיקה ביותר בקבוצה (נמצאת בשימוש מעל 20 שנה). היא ניתנת בעירוי תוך-ורידי פעם בכמה שבועות (כל טיפול נמשך עד שעתיים). המינון ההתחלתי הוא 5 מ"ג לק"ג. שבועיים לאחר העירוי הראשון, ניתן עירוי שני, ועירוי שלישי ניתן לאחר שישה שבועות. אם התגובה טובה, העירוי ממשיך להינתן אחת לשמונה שבועות בקביעות. במידת הצורך ניתן להעלות את המינון או לקצר את המרווח בין הטיפולים. לעתים קרובות מוסיפים את התרופות אימורן/ פורינתול כדי לדכא את מערכת החיסון, כך שלא תפתח נוגדנים נגד רמיקייד/ רמסימה.

הומירה: נלקחת בהזרקה תת-עורית עצמאית, במזרק או עט. בפעם הראשונה המינון הוא 160 מ"ג, אחרי שבועיים 80 מ"ג, ובהמשך 40 מ"ג אחת לשבועיים. בחלק מהמקרים מעלים את המינון ל-80 מ"ג אחת לשבועיים או 40 מ"ג אחת לשבוע.

סימזיה (תרופה לקרוהן בלבד): נלקחת בהזרקה תת-עורית עצמאית, במזרק או עט. המינון הוא 400 מ"ג, שלוש פעמים בשבוע, במרווח של שבועיים בין ההזרקות. לאחר מכן ניתן מינון קבוע של 400 מ"ג פעם בחודש.

סימפוני (תרופה לקוליטיס כיבית בלבד): נלקחת בהזרקה תת-עורית עצמאית, במזרק או עט. המינון הוא 200 מ"ג בפעם הראשונה, ולאחר שבועיים 100 מ"ג. לאחר מכן ניתן מינון קבוע של 100 מ"ג פעם בחודש.

סטלרה: סטלרה הינה תרופה ביולוגית הפועלת באמצעות חסימת שני מחוללי דלקת חשובים: אינטרלאוקין 19  ו-23 , המעורבים במספר רב של תהליכים דלקתיים. סטלרה נמצאת בשימוש במספר מחלות דלקתיות, לרבות דלקת פרקים ופסוריאזיס. טיפול ראשון בסטלרה ניתן דרך הווריד, לאחר המנה הראשונה המשך הטיפול יינתן בזריקה תת עורית של 90 מג כל 8-12 שבועות.

סקייריזי: אושרה לטיפול במחלת קרוהן בדרגת חומרה בינונית עד קשה – כקו טיפול ביולוגי שני והלאה, בחולה שמיצה טיפול בתכשיר ביולוגי והיא מבוססת על מנגנון פעולה חוסם חלבון המכונה “אינטרלוקין 23″(IL-23), אשר גורם לדלקת. הטיפול ניתן בהזרקה עצמית, תת עורית sc.

תופעות לוואי אפשריות:
תופעות הלוואי המתוארות משותפות לכל חוסמי TNF אלפא ולא בהכרח עלולות לקרות. המיידיות שבהן הן אודם או נפיחות במקום ההזרקה או תגובה אלרגית שמופיעה בתוך כמה שעות/ ימים ועשויה לכלול פריחה, קוצר נשימה, בצקות, חום נמוך וכאבי שרירים/ מפרקים/ ראש/ בטן. תופעות לוואי אפשריות נוספות הן זיהומים בדרכי הנשימה העליונות ופסוריאזיס. תופעות לוואי בטווח הארוך הן נדירות וכוללות לימפומה וסרטן עור שאינו מלנומה.

 1. שינויים באורח החיים: התאמות תזונתיות– זיהוי מזונות שמפעילים יותר את הדלקת ושמירה על תזונה מאוזנת יכולים לעזור בניהול הסימפטומים. אנשים מסוימים עשויים להפיק תועלת מתזונה דלת סיבים או שאריות נמוכה במהלך התלקחויות.
 2. ניהול מתח: מתח יכול להחמיר את תסמיני IBD. עיסוק בטכניקות הרפיה, פעילות גופנית וחיפוש תמיכה מחברים ובני משפחה יכולים לעזור להפחית את רמות הלחץ. – פעילות גופנית סדירה: פעילות גופנית יכולה לעזור להקל על התסמינים ולשפר את הרווחה הכללית.
 3. התערבויות כירורגיות: במקרים חמורים או כאשר הטיפול התרופתי אינו מספק הקלה, ייתכן שיהיה צורך בניתוח. האפשרויות הניתוחיות כוללות כריתת מעי, כריתת קולקטומיה ואילאוסטומיה.
 4. תמיכה רגשית – הצטרפות לקבוצות תמיכה מטעם ארגון מסודר או פנייה לייעוץ יכול לספק תמיכה רגשית ומידע רב ערך על ניהול IBD. – הישארות מעודכנת לגבי המחקרים העדכניים ביותר, אפשרויות הטיפול ושינויים באורח החיים יכולים להעצים אנשים לקבל החלטות מושכלות לגבי בריאותם. לסיכום: מחלות מעי דלקתיות יכולות להשפיע באופן משמעותי על איכות החיים של האדם. עם זאת, עם שילוב של תרופות, שינויים באורח החיים ותמיכה, אנשים עם IBD יכולים לנהל ביעילות את הסימפטומים שלהם ולנהל חיים מספקים. חיוני לעבוד בשיתוף פעולה הדוק עם אנשי מקצוע בתחום הבריאות כדי לפתח תוכנית טיפול מותאמת אישית שתענה על הצרכים הייחודיים של כל אדם. על ידי שמירה על מידע ויזום, אנשים עם IBD יכולים להשיג שליטה טובה יותר על מצבם וליהנות מאיכות חיים משופרת.

*המידע המופיע באתר הוא מידע כללי בלבד. אין לראות בו ייעוץ רפואי כלשהו או המלצה לטיפול, ואינו מהווה תחליף לחוות דעת מקצועית או לטיפול רופא מוסמך. באם הנך חולה, אנו ממליצים על פניה לרופא מוסמך לצורך קבלת אבחנה וייעוץ. 

מאמרים נוספים:

הצטרפו לרשימת התפוצה של עמותת עזרי מעם!

כל החדשות, כל האירועים, כל העדכונים!