חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

"רואים את הקולות"- השימוש באולטרסאונד במחלות מעי דלקתיות

מאת ד"ר נדב אילני. מומחה בגסטרואנטרולוגיה. הדסה וקופת חולים כללית. בוגר קורס הכשרה של הIBUS לביצוע אולטרסאונד מעי.

מי מאיתנו לא היה רוצה להסתכל פנימה אל תוך הגוף ולראות מה הולך בפנים? גם בעולם הרפואה לאורך השנים התפתחו שיטות שונות להסתכלות על איברי הגוף הפנימיים שבשם כולל נקראות שיטות "הדמייה" או "דימות". הדרך הוותיקה ביותר להדמייה של איברי הגוף הפנימיים הייתה השימוש בקרני רנטגן – בתחילה בצילומים רגילים ובהמשך גם התפתח הCT (שזה בעצם צילומי רטנגן מפורטים יותר עם הרבה עבודת מחשוב כדי לבנות תמונה תלת ממדית). מאוחר יותר התגלו עוד שיטות כאשר הנפוצות ביותר בשימוש הינן MRI (בעברית -"תהודה מגנטית") ואולטרסאונד (בעברית "על –קול").

אולטרסאונד משתמש בגלי קול שנשלחים אל תוך רקמת המטרה בתדירות מאוד גבוהה שהאוזן האנושית לא מסוגלת לקלוט (ומכאן השם – על קול) וההד שנוצר מהחזר גלי הקול במפגש עם רקמות שונות מאפשר לבנות תמונה של רקמת המטרה.

באופן מסורתי השימוש באולטרסאונד היה מוגבל למומחים בהדמייה – למעט בתחום רפואת הנשים בו באופן מסורתי רופאי הנשים בעצמם היו משתמשים באולטרסאונד כחלק מהטיפול הרפואי השגרתי במרפאה וכן בקרדיולוגיה (מה שנקרא "אקו לב" שהוא בעצם אולטרסאונד של הלב). הסיבה להגבלה זו הייתה שזמינות המכשור , גודלו ועלותו הגבילו את השימוש הנרחב בו.

בשנים האחרונות עם הוזלת הטכנולוגיה והופעת מכשירים ניידים , זולים וקטנים יותר השימוש בכלי הזה הולך ומתרחב גם לתחומי רפואה שבעבר לא התנסו בשימוש בו כגון – מחלקות טיפול נמרץ, רפואה דחופה, אורתופדיה, רפואת כאב, מחלקות פנימיות, הרדמה, אנדוקרינולוגיה ועוד. כמו כן כפי שאפשר להבין מכותרת המאמר – גם בתחום הגסטרואנטרולוגיה ומחלות מעי דלקתיות.

ישנם מספר יתרונות לשימוש באולטרסאונד על פני שיטות הדמייה אחרות.

  1. העדר קרינה- מדובר בבדיקה שלא כרוכה בחשיפה לקרינה מייננת כמו בצילומי רנטגן או CT. דבר זה חשוב במיוחד בילדים ובנשים בהריון
  2. פשטות-הבדיקה לרוב לא מצריכה שתיית חומר ניגוד או הזרקה שלו. ובחלק מהבדיקות לא נצרכת כל הכנה שהיא
  3. יכולת זיהוי תנועה- אולטרסאונד היא בדיקה שבה ניתן לראות בזמן אמת תזוזה/התכווצות/זרימה בניגוד לבדיקות אחרות שבהם הצילום הוא בנקודת זמן אחת
  4. זמינות- לרוב הבדיקה זמינה יותר מMRI או CT ולעיתים ניתן לבצעה לפי הצורך בזמן ביקור מרפאה רגיל וכן ניתן לחזור על הבדיקה בקלות בתדירות גבוהה
  5. השפעה על החלטות טיפוליות- כנגזרת מהיותה זמינה וניתנת לביצוע תוך כדי ביקור במרפאה הבדיקה יכולה להשפיע באופן מיידי על החלטות טיפוליות.

חסרונות האולטרסאונד

  1. קרני הקול שנתקלות באוויר או בחומר קשיח כגון עצמות נבלמות ומוחזרות ברובן ולכן באזורים שיש בהם עצמות או אוויר קשה ולפעמים בלתי אפשרי להדמות באמצעות אולטרסאונד.
  2. השגת התמונות המתאימות ופענוח התוצאות שמתקבלות בבדיקת אולטרסאונד הוא קשה יותר לרוב מאשר תמונות CT או MRI ודורש יותר זמן לימוד ונסיון וכמו כן יש חשיבות רבה לזהות מבצע הבדיקה ולניסיונו, מאשר בדיקות CT או MRI שניתנות לצפייה מחדש על ידי מומחים נוספים לאחר מעשה.
  3. ספציפית באולטרסאונד של מעי ישנם מקומות עמוקים בבטן שהיכולת להדמות אותם באולטרסאונד מוגבלת וכן כשיש הרבה שומן בדופן הבטן הבדיקה קשה יותר.

בעבר הלא מאוד רחוק השימוש באולטרסאונד להדמייה של מערכת העיכול היה מוגבל עוד יותר משאר התחומים. הסיבות לכך היו הקושי הרב יותר בהדמיית המעיים בגלל נוכחות אוויר שכאמור מפריעה, העובדה שאין מיקום קבוע וצורה קבועה למעי וצריך להשקיע יותר זמן בחיפוש החלקים השונים וזיהויים. עם זאת ניתן להתגבר על כל הקשיים הנ"ל ולקבל תמונה הדמייתית טובה של המעי במרבית המקרים.

בשנים האחרונות השימוש באולטרסאונד לאבחנה ומעקב במטופלים עם מחלות מעי דלקתיות הולך וצובר תאוצה כאשר ארגון הIBUS הבינלאומי מקיים הכשרות עיוניות ומעשיות בנושא לרופאי גסטרו. בישראל מבוצע אולטרסאונד מעי על ידי רופאי גסטרו מזה כ8 שנים עם מספר הולך וגדל של רופאים המבצעים את הבדיקה. בידיים מנוסות מתקבלת תוצאה דומה לCT או MRI מבחינת יכולת אבחנה של מחלת מעי דלקתית וסיבוכיה.

כיצד מתבצעת הבדיקה?

הבדיקה מתבצעת בעזרת מכשיר אולטרסאונד רגיל עם מתמר שמונח על דופן הבטן תוך הזזה שלו לכל חלקי הבטן על מנת לנסות ולהדמות את כל המעי הגס והמעי הדק. לפני הבדיקה הבודק ישים ג'ל על בסיס מים על העור או על המתמר כדי לאפשר חדירה טובה יותר של גלי הקול. בדרך כלל אין צורך בהכנה מיוחדת או צום אם כי רצוי לא לאכול ארוחה גדולה בשעה-שעתיים לפני הבדיקה. משך הבדיקה משתנה בהתאם לשאלה ולממצאים אבל בדרך כלל סביב 10 דקות. לעיתים הבדיקה מבוצעת תוך כדי ביקור מרפאה רגיל ולעתים תבוצע בנפרד במרפאה שמיועדת רק לבדיקת אולטרסאונד מעי.

מה ניתן לראות בבדיקת אולטרסאונד של המעי?

ניתן לאבחן מחלה דלקתית במעי הגס או הדק במטופלים בהם עדיין לא קיימת אבחנה. ניתן לעקוב אחר החמרה או שיפור במדדי הדמייה שמעידים על פעילות המחלה תוך כדי טיפול. ניתן לאבחן סיבוכים כגון היווצרות אבצס, פיסטולה, חסימה/היצרות.

מה לא ניתן לראות?

הבדיקה אינה מיועדת לגילוי של פוליפים או סרטן במעי ולא ניתן לשלול אותם בבדיקה. כמו כן הבדיקה לא מיועדת בדרך כלל לאבחן פתולוגיות אחרות שאינן דלקת במעי (למרות שלעיתים מתגלים ממצאים אחרים כממצאי לוואי) . מובן גם שלא ניתן לקחת דגימות פתולוגיות בבדיקה זו ולכן לעיתים יהיה צורך במקביל בביצוע קולונוסקופיה או בדיקות אחרות. כמו כן הבדיקה לא מיועדת להסתכלות על הקיבה או הוושט או שאר האיברים בבטן מחוץ למערכת העיכול.

לסיכום:

אולטרסאונד מעי הינה בדיקת הדמייה פשוטה, בטוחה ומהירה וזמינותה הולכת ועולה. הבדיקה מאפשרת הערכה מיידית ואמינה של מצב מחלת המעי הדלקתית ומשפיעה על ההחלטות הטיפוליות.

רפואה שלימה!

*המידע המופיע באתר הוא מידע כללי בלבד. אין לראות בו ייעוץ רפואי כלשהו או המלצה לטיפול, ואינו מהווה תחליף לחוות דעת מקצועית או לטיפול רופא מוסמך. באם הנך חולה, אנו ממליצים על פניה לרופא מוסמך לצורך קבלת אבחנה וייעוץ. 

מאמרים נוספים:

הצטרפו לרשימת התפוצה של עמותת עזרי מעם!

כל החדשות, כל האירועים, כל העדכונים!