חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שאל את המומחה

והפעם עם: ד"ר אייל הירש מנהל המרפאה למחלות מעי דלקתיות |המרכז הרפואי ע"ש סוראסקי ת"א

נשמח לשמוע קצת על תרופה ביולוגית ומה חשיבות הלקיחה בזמן המדויק.

מקובל לחלק את התרופות לשני סוגים: כימיות וביולוגיות. תרופות כימיות מיוצרות במעבדה מתרכובות כימיות, למשל: אקמול ואופטלגין. תרופות ביולוגיות הן חלבונים מורכבים מאוד שלא ניתן לייצר במעבדה אלא רק ביצורים חיים. לכן, הן מיוצרות באופן "ביולוגי" בתוך חיידקים בתהליך של הנדסה גנטית, בו גורמים לחיידק לייצר חלבון שאנחנו יכולים להשתמש בו כתרופה.

כל התרופות הביולוגיות הן חלבון שפועל כנוגדן. נוגדן הוא חלבון שיודע להיקשר לחלבון אחר, מאוד ספציפי ולנטרל אותו. גופנו מייצר כל העת נוגדנים על מנת להגן על הגוף מזיהומים.

התרופה הביולוגית היא נוגדן שמכוון כנגד חלבון שקשור בפעילות הדלקתית ומעכב את פעילותו.
יעילות הטיפול הביולוגי קשורה בכמות הנוגדן בדם. אם הכמות יורדת מתחת לרמה מסויימת, לא יהיו מספיק נוגדנים לנטרל את הדלקת והיא תתלקח. לעומת זאת לרמת תרופה גבוהה אין השלכות שליליות. רמת התרופה בדם נשמרת על ידי הקפדה על מינונים ועל מרווחים קבועים.

בנוסף, נטילה לא סדירה של הטיפול מעלה את הסיכון שהגוף יפתח נוגדנים שמנטרלים את התרופה.

מסיבות אלו חשוב לקחת את התרופה במועד, ואם חייבים לשנות עדיף להקדים (ולקבל רמת תרופה גבוהה יותר בדם) מאשר מאוחר.

הזזה חד-פעמית של יום אחד קדימה או אחורה אינה משמעותית, בתנאי שבהמשך נחזור להזריק במרווחים קבועים.

שאלה נוספת- יש הרבה בלבול בנושא תרופה ביולוגית בזמן מחלה/ חום/ לקיחת אנטיביוטיקה,

האם אפשרי יחד או לא?

מערכת החיסון היא הדרך העיקרית שבו הגוף מתמודד עם זיהומים. זו מערכת מורכבת שצריכה לפעול מהר כשמגיע זיהום לגוף על מנת לנטרל אותו, ולהפסיק את פעולתה בהמשך על מנת לא לגרום נזק לרקמות תקינות.

מחלות מעי דלקתיות שייכות לקבוצת מחלות בהן הבקרה על פעילות מערכת החיסון משתבשת וישנה פעילות יתר עם יצירה של דלקת בהעדר זיהום שצריך לטפל בו.

במקרים כאלה הטיפול הוא בתרופות ביולוגיות שמפחיתות את פעילות תאי מערכת החיסון ואת התהליך הדלקתי. חלק מהתרופות מעלות במעט את הסיכון לחלות במחלות זיהומיות.

בזמן זיהום עם חיידק או וירוס הגוף נזקק למערכת החיסון, ולכן כשיש מחלה משמעותית עם חום, נפסיק את הטיפול הביולוגי.

במידה ומדובר במחלה קלה ללא חום (דלקת גרון או אוזניים קלה, הליקובקטר), או 2-3 ימים לאחר שהחום ירד (גם תוך כדי טיפול אנטיביוטי) אפשר לקחת את הטיפול הביולוגי ללא חשש.

*המידע המופיע באתר הוא מידע כללי בלבד. אין לראות בו ייעוץ רפואי כלשהו או המלצה לטיפול, ואינו מהווה תחליף לחוות דעת מקצועית או לטיפול רופא מוסמך. באם הנך חולה, אנו ממליצים על פניה לרופא מוסמך לצורך קבלת אבחנה וייעוץ. 

מאמרים נוספים:

הצטרפו לרשימת התפוצה של עמותת עזרי מעם!

כל החדשות, כל האירועים, כל העדכונים!